Keliamoji sekundė (angl. Leap Second)

Trimble praneša, jog 2015 m. birželio 30 d. bus pritaikyta keliamoji sekundė. Siekiant išvengti nesusipratimų nustatant koordinates GNSS imtuvais, rekomenduojame atsinaujinti naudojamų imtuvų vidinę mikroprogramą (angl. firmware). Pasinaudodami proga prašome Jūsų pasitikrinti ar Jūsų naudojamo Trimble imtuvo mikroprograma yra naujausios versijos (šiuo metu v 5.01, išleista 2015 balandžio mėnesį). Naujausia versija nemokamai priklauso visiems R10 imtuvams bei gamintojo palaikomiems imtuvams, kurių garantinis periodas galioja ilgiau nei iki 2014 gegužės mėnesio. Tai ypač aktualu nuolat veikiančioms sistemoms paremtoms GPS technologija. Atnaujinti Trimble R serijos imtuvai geriausiai veiks su ne senesne nei 2014.20 Trimble Access lauko programinės įrangos versija. Trimble 5800 ir Trimble 5700/5700II imtuvai nebepalaikomi ir atnaujinimas galimas tik į senesnes versijas.

Šis procesas dažniausiai kartojamas kas 18 mėnesių, tai yra birželio 30 d. arba gruodžio 31 d. po 23:59:59 įterpiama viena sekundė UTC (universalus koordinuotasis laikas) laiko skaičiavime (23:59:60).

Keliamoji sekundė

Kodėl tai vyksta?

Tai yra būtina atominių laikrodžių sinchronizavimui, pagal kuriuos veikia visos GPS technologijas naudojančios sistemos bei kai kurios IT sistemos. Žemės sukimasis lėtėja ir atsiranda atsilikimas nuo Grinvičo laiko, pagal kurį visas pasaulis dalinamas į laiko juostas, todėl susikaupus beveik ±0,9 sekundės ne sąryšiui IERS organizacija (Paryžius, Prancūzija) nusprendžia įvesti pataisą. Perduodant GPS signalą žinutėse nurodomas GPS ir UTC laiko skirtumas, pvz.: po 2015 metų keliamosios sekundės pritaikymo – 36 sekundės. Nuo siunčiančios sistemos valdytojo ir priimančios sistemos įrenginio mikroprogramos priklauso ar informacija tinkamai interpretuojama.


Praeityje pasitaikiusios problemos:

  • Fiksuojamos koordinatės "pasislenka" per 1 sekundę (nuolatinės stotys);
  • Siunčiama žinutė apie keliamąją sekundę, o ar ji tikra vėliau sprendžia žmogus - apdorodamas duomenis;
  • Laiko skirtumas pritaikomas per anksti arba per vėlai, arba kelis kartus, kaskart gaunant žinutę;
  • Sistemos data grįžta viena diena atgal;
  • Imtuvo vidinis laikrodis „nušoka“ į paskutinį sutampantį laiką (pvz.: 2006.01.01);
  • Pozicijos nustatymo procesas arba mikroprocesorius „pakimba“;
  • Nesutampa laikas tarp palydovų sistemų (GLONASS, BEIDOU);
  • GLONASS palydovai nuo kelių sekundžių iki keleto valandų nustoja transliuoti žinutes;
  • Neatnaujintų serverių ar kitų įrenginių naudojančių LINUX OS procesorių "pakibimas" ir maksimalus energijos suvartojimas;
  • New York‘o akcijų biržos bei NASDAQ darbas laikinai sustabdomas siekiant išvengti nesusipratimų.

TEORIŠKAI per pirmąsias 72 valandas nuo birželio 30 d. 23:59:59 galimos netaisytų stygų paklaidos iki 3 km. iš geostacionarių palydovų bei iki 8 km. paklaidos iš geocentrinių palydovų.

Trimble daro viską, jog Jūsų naudojami imtuvai dirbtų be problemų ir šis įvykis praeitų nepastebimai.

Dėl detalesnės informacijos apie Jūsų įrangą bei konsultacijų kreipkitės į oficialų Trimble atstovą Lietuvoje UAB "GeoNovus".

P.S.
Parą sudaro 86400 sekundžių o birželio 30-ąją ji truks 86401 sekundę...

x:0;y:0